Co to jest GIS Day?

GIS Day to coroczna międzynarodowa impreza skierowana do użytkowników i entuzjastów technologii opartej na systemach informacji geograficznej (GIS). Pierwsze obchody Dnia GIS-u odbyły się 18 listopada 1999 r. w szkole podstawowej Murch (Waszyngton) jako inicjatywa firmy ESRI (produkującej oprogramowanie do analiz przestrzennych), w której wziął udział prezes i współzałożyciel ESRI – Jack Dangermond, dr Roger Tomlinson i kilkudziesięciu uczniów. Od tamtej pory GIS Day odbywa się zawsze w trzecią środę listopada podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej.

Inicjatorami i patronami całego przedsięwzięcia są firmy: ESRI, National Geographic Society i Association of American Geographers. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom Dnia GIS-u jest popularyzacja nowego podejścia do przestrzeni, w której żyjemy, poprzez narzędzia GIS.

Geograficzne Systemy Informacyjne (GIS – Geographic Information Systems) – to komputerowe systemy zbierania, przechowywania, przetwarzania (analizy, konwersja, aktualizacja) i prezentowania danych o charakterze przestrzennym.

Organizowane tego dnia imprezy – seminaria, warsztaty i pokazy mają na celu zapoznanie osób w różnym wieku oraz z różnych branż z możliwościami wykorzystania systemów informacji geograficznej.  Pokazywana jest funkcjonalność oprogramowania GIS, a także prezentowane są interesujące osiągnięcia w tej dziedzinie. Organizowane imprezy mają formę otwartą – każdy może w nich bezpłatnie uczestniczyć, zarówno w charakterze słuchacza i widza, jak i prezentera. Ideą pomysłodawców było stworzenie wydarzenia, które daje możliwość zapoznania się z narzędziami GIS oraz poszerzenia swoich wiadomości na temat zastosowań aplikacji i technologii GIS poprzez ciekawe prezentacje, gry, zabawy i konkursy.

Dziś wydarzenie to stanowi międzynarodowe forum dla użytkowników technologii GIS z całej branży GIS, którzy demonstrują rzeczywiste zastosowania, które zmieniają społeczeństwo. Należy pamiętać, że systemy GIS obecnie używane na całym świecie są rozwinięciem pierwowzoru, którym był kanadyjski system informacji geograficznej (CGIS – Canada Geographic Information System) opracowany w latach 60-tych przez Rogera Tomlinsona. Systemu swoim zasięgiem objął całą Kanadę i zawierał informacje o jej wszystkich potencjalnie produktywnych obszarach oraz o możliwościach wykorzystania terenu.